Programowanie QT – wstęp

kde 42 maemoQT wydaje mi się czymś, co spełnia moje wymagania. Jest dostępne dla różnych systemów (głównie Linux) oraz posiada różne zastosowania: aplikacje mobilne oraz desktopowe.

Podobnie jak Java, QT jest biblioteką programistyczną dla różnych platform. Począwszy od Linuksa, poprzez Windowsa i Maca, aż po systemy wbudowane dla smartfonów z systemem Maemo, Windows CE, Symbian. To właśnie Nokia, właściciel Symbiana, rozwija dzisiaj tę bibliotekę, która została przejęta od firmy Troltech. Co nam daje takie podejście? To, że można pisać aplikacje różnego typu, począwszy od prostych aplikacji mobilnych na telefony komórkowe, aż po skomplikowane aplikacje desktopowe, korzystające z baz danych. Co jeszcze przemawia za QT? Jest przeznaczona głównie dla C++, ale można ją wykorzystywać w takich językach jak Ada, Python, PHP, C#, Pascal, Perl, Ruby oraz Haskell. Do tego korzystają z niej firmy takie jak: ASUS, AMD, Nokia, VW, Volvo, Xerox, Phillips, a najbardziej popularnym zastosowaniem jest linuksowe środowisko graficzne KDE oraz komunikator Skype. W QT możemy bez problemu napisać aplikację komercyjną jak i Open Source dzięki licencji LGPL

P.S. No i stało się. Ledwo co poruszyłem temat QT, Nokia podpisała umowę z Microsoft na wykorzystanie systemu Windows w swoich telefonach. Co dalej z QT… ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *