Kompilowanie oraz instalacja programów

Jak już wspomniałem wcześniej programy na Linuksie instaluje się na 2 sposoby:

– gotowych pakietów przygotowanych pod daną dystrybucję (w takim przypadku dystrybucje te posiadają odpowiednie narzędzia do instalacji tych pakietów)

lub

– przez kompilację źródeł.

Większość kompilacji programów wykonuje się po wydaniu komend :

./configure
make
make install

Ale by być pewnym jak zainstalować dany program należy po dekompresji źródeł odnaleźć plik README lub INSTALL i przeczytać jak należy wykonać instalacje.

Podczas instalacji programu za pomocą wyżej wymienionych komend można pokusić się o wskazanie miejsca docelowego instalacji programu , aby nie robić sobie ”śmietnika” z systemu. A robimy to tak :

./configure –-prefix=ścieżka instalacji
make
make install

Gdy naciśniemy ENTER rozpocznie się sprawdzanie konfiguracji + instalowanie programu kadu w folderze INSTALKA, gdy zakończy się configure wpisz make a po jego wykonaniu make install a potem odpal program z folderu w którym się zainstalował – znajduje się on w moim przypadku w folderze /Programy/INSTALKA/bin/kadu

Gdy system przeprowadzi CONFIGURE bez żadnego błędu, reszta instalacji powinna przebiegać już bezproblemowo. Jeżeli wystąpił błąd szukamy co ” jest nie tak ” w konsoli i pytamy wujaszka google o odpowiedz , bądź rejestrujemy się na forum i zadajemy pytania 🙂

Gdy po instalacji progamu nie możemy zlokalizować miejsca jego instalacji wydajemy w konsoli komendę :

whereis nazwa progamu
I to by było na tyle jeśli chodzi o INSTALACJE , KOMPRESJE, DEKOMPRESJE i ARCHIWIZACJE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *